Haber

Yemen’de Husiler ile El Kaide arasında ‘mahkum’ takası

Yemen’de İran destekli Husiler ile terör örgütü El Kaide arasında ‘mahkum’ takası gerçekleştirildi.

Husilerin tutsak dosyasından sorumlu Abdulkadir el-Murteda, Twitter hesabından yaptığı açıklamada, “Birkaç gün önce (ülkenin güneyindeki) Şebva şehri cephesinde Ensar eş-Şeria (El Kaide’nin Arap Yarımadası’ndaki uzantısı) ile esir takası yaptık, karşılığında 2’miz olmak üzere 3 tutsağımız serbest bırakıldı.” açıklamalarda bulundu.

El Kaide ayrıca yaptığı açıklamada, üyeleri El Ka’ka el-Beyhani ve Muwahhid el-Beydani’nin 14 Şubat’ta öldürüldüğünü söyledi ??????? Husilerle yapılan esir mübadelesinde serbest bırakıldığı belirtildi.

Yerel kaynaklar ayrıca Ocak ayında Husiler ile El Kaide arasında gerçekleşen esir mübadelesinde 9 Husi militanı ve 17 El Kaide militanının serbest bırakıldığını bildirdi.

Yemen’de Eylül 2014’ten bu yana başkent Sana ve bazı bölgeleri elinde tutan İran destekli Husiler ile hükümete bağlı güçler arasında çatışmalar yaşanıyor. Mart 2015’ten beri Husiler.

Yemen’deki çatışmanın taraflarından biri de terör örgütü Al Kural. Örgüt, çöl bölgelerinde ve bazı kıyı kentlerinde yoğun bir şekilde faaliyet göstermektedir.

haberbeypazari.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu