Haber

Katar Emiri Şeyh Tamim ve Mısır Başbakanı Medbuli, Doha’da “ikili ilişkileri” görüştü

Katar Emiri Pir Tamim bin Hamed Al Thani, Mısır Başbakanı Mustafa Medbuli ile iki ülke arasındaki iş birliğini geliştirmenin yollarını değerlendirdi.

Katar Komuta Konseyi’nden yapılan yazılı açıklamaya göre Pir Tamim, ülkesini ziyaret eden Mısır Başbakanı Medbuli’yi başkent Doha’da kabul etti.

İki ülke arasındaki iş birliğini geliştirmenin yolları ile bölgesel ve uluslararası gelişmelerin ele alındığı toplantıda Katar Başbakanı ve İçişleri Bakanı Pir Halid bin Khalifa bin Abdulaziz Al Sani de hazır bulundu.

Öte yandan Mısır medyasında yer alan habere göre, Pir Tamim’in kabulünün ardından Katar ve Mısır başbakanları arasında ikili görüşme gerçekleştirildi.

Mısır Başbakanı Medbuli’nin Doha ziyareti kapsamında ikili iş birliği ve Katar’ın Mısır’daki yatırımlarının artırılmasına ilişkin protokollerin imzalanması bekleniyor.

Medbuli’ye ziyareti sırasında Mısır’ın ekonomik kalkınma, sağlık, maliye, sanayi ve ticaret bakanlarından oluşan bir heyet eşlik ediyor.

Bu, Mısır Devlet Başkanı Abdülfettah el-Sisi’nin 2014’te göreve başlamasından bu yana Kahire’den Doha’ya yapılan ilk başbakan düzeyindeki ziyaret oldu.

Ziyaretin süresi hakkında her iki taraftan da bilgi verilmedi.

Ocak 2021’de Körfez krizine son veren Ula Deklarasyonu’nun imzalanmasının ardından Mısır-Katar ilişkilerinde iyileşmeler sağlandı. Sisi, Eylül 2022’de ilk kez Doha’yı ziyaret etmiş ve Şeyh Temim ile görüşmüştü.

Körfez krizi

5 Haziran 2017’de Suudi Arabistan, Birleşik Arap Emirlikleri (BAE), Bahreyn ve Mısır, “terörist grupları destekledikleri” iddiasıyla Katar ile tüm diplomatik ilişkilerini keserek bu ülkeye ekonomik ambargo uygulamaya başladı.

Katar söz konusu ülkelerin tüm suçlamalarını reddederken bu durum Körfez bölgesinde krize yol açtı.

Suudi Arabistan’ın Al-Ula kentindeki 41. Körfez İşbirliği Konseyi Tepesi’nde 5 Ocak 2021’de imzalanan Ula Deklarasyonu ile Körfez krizi çözüldü.

hanihaber.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu