İş

“İnşaat ekibi oyunu kuralına göre kazanır”

Nurdoğan ARSLAN ERGÜN

Deprem gerçeğiyle bir kez daha yüzleşen ve enkaz altında 45 bine yakın can kaybeden Türkiye, yaralarını sarmaya çalışıyor. Depremin vurduğu 11 ilde 100 bine yakın bina kullanılamaz hale gelirken, depremin merkez üssü Kahramanmaraş’ın Onikisubat ilçesinde İsmet Karaokur Bulvarı üzerinde Sara Sitesi’nin alt katında faaliyet gösteren bir züccaciye dükkanının sağlam kalması dikkat çekti. porselen tabaklar dahil hiçbir eşya kırılmadı.

Binayı yapan Öncül Gayrimenkul Yapı yetkilisi Mehmet Akın Öncül, DÜNYA’ya yaptığı açıklamada, projede hangi teknik gerekliyse onu uyguladıklarını söyledi. Öncül, “Yaptığımız olağanüstü bir durum değil, biz sadece kurallara uygun olarak işimizi yaptık” dedi. Akın Öncül’e göre inşaatın her aşamasının ayrı bir değeri var.

Kaba inşaatta zemin etüdü, kalıpçının beton dökerken gösterdiği özen, demircinin demiri sabitlerken gösterdiği özen, beton döküldükten sonra sulanması, temel yalıtımı, yapı kontrolü bunların dışında değerlidir. “Betonundan denetimine, işçisinden şantiye sorumlusuna bütüncül bir iş bu” diyen Öncül’e göre bunların hepsi grup işi ve personelin ortak kurallar ve ortak maliyetler etrafında hareket etmesi gerekiyor.

“Beton günü bizim için bayram olacak”

Firma olarak ekip ruhunu yakaladıklarını söyleyen Öncül, “Betonun döküldüğü gün bizim için bayramdır. Tatlılar şantiye şefimiz, mimarlarımız, mühendislerimiz ve işçilerimizle birlikte yenir. Amaç takım ruhunu yakalamak” dedi.

Öncül’ün ev alacaklara bir uyarısı var: “Ev alırken kolona, ​​yapım tekniğine, rölöveye bakın, mutfak dolabına, seramiklere değil. Dolabı, seramiği değiştirebilirsiniz ama kırık kolona müdahale edemezsiniz.” Mehmet Akın Öncül, 2019 yılında bir müşterisinin kendisine ilk kez depreme dayanıklılık ile ilgili soru sorduğunu söyledi.

Kahramanmaraş’ta faaliyet gösteren Öncül Yapı’nın konut, işyeri ve alışveriş merkezi olmak üzere 7 tamamlanmış ve 1 devam eden projesi bulunmaktadır. Mehmet Akın Öncül’ün verdiği bilgiye göre bu projelerden hiçbiri zarar görmedi.

Yıkılan yerlere itibar sokağı önerisi

Depremi ‘hayal edilemez’ olarak nitelendiren Mehmet Akın Öncül, yeni afetler yaşanmadan acilen kentsel dönüşümün yapılması gerektiğini vurguladı. Depremde yıkılan binaların 1999 öncesi ağır yük taşıyan binalar olduğuna işaret eden Öncül, “Eski binalarımızı gözden geçirip kentsel dönüşüme, güçlendirmeye ve acilen dönüştürmemiz gerekiyor” dedi.

Fay hattına uzak bölgelerde az katlı yapılaşmanın değerine işaret eden Öncül, yıkılan bölgelerde itibarlı caddelerin az katlı, statik yapılarla yapılması önerisinde bulundu. Yıkılan binalarda müteahhidi tek sorumlu olarak görmeyen Öncül, alıcıların veya kiracıların tadilat yaparken taşıyıcı sistemlere zarar verebileceğine dikkat çekti.

“Sürece yerel yüklenicileri dahil edin”

Mehmet Akın Öncül, depremde yıkılan 11 ilin yapım sürecine yerel müteahhitlerin de dahil olması gerektiğini belirtti. Öncül, “İnşaat ekonomide lokomotif bir sektör, mobilyadan ev tekstiline kadar birçok sektörde itici güç. Yıkılan eyaletlerim yeniden inşa edilecek.

Bu süreçte yerel müteahhitlerle iş yapmak bölge ekonomisine ve kalkınmasına büyük katkı sağlamaktadır. Bölgede gerçekten istihdama ihtiyacımız var. İstihdam ve malzeme desteğine ihtiyacımız var. İstihdama yönelik destekler var, bunlar sigorta primi ve stopaj desteği şeklinde devam etmeli” dedi.

“İnanılmaz bir manevi huzur”

Özellikle büyük bir şok geçirdikten sonra yaptıkları işin sağlam ve güvenilir olduğundan bahseden Mehmet Akın Öncül, “İşimize güveniyoruz ama böylesine büyük bir felaketten sağ çıkmış olması tarifsiz bir duygu. . Binamızın ayakta olduğunu görmek ne kadar sevindiriciyse, diğerlerinin yıkılmış olduğunu görmek de bir o kadar sinir bozucuydu” dedi.

“Kızımı Mersin’e götürdüm”

Mehmet Akın Öncül, çekirdek ailesinde herhangi bir can kaybı olmadığını belirterek, “Ancak birçok arkadaşımızı kaybettik. Bölgemizde okullar deprem nedeniyle 27 Mart’a kadar tatil edildi. Kızım okula gidebilsin diye Mersin’e yerleştim. Bölge halkı özellikle çocukların eğitimi için Kayseri, Ankara, İstanbul ve Mersin’e göç etmiştir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu