Haber

ABD’deki Türkler, deprem nedeniyle Türkiye’ye giden Amerikalı itfaiyecileri ziyaret etti

YENİ Amerika’da yaşayan Türkler, merkez üssü Kahramanmaraş’ın Pazarcık ve Elbistan ilçeleri olan 11 ili etkileyen depremlerde arama kurtarma çalışmalarını güçlendiren Virginia’daki İtfaiye ekibine teşekkür ziyaretinde bulundu.

Aralarında Türkiye’nin Washington Büyükelçiliği Misyon Şef Yardımcısı Sinan Ertay’ın da bulunduğu Türkler, depremin ikinci gününde Türkiye’ye gelerek enkaz çalışmalarını güçlendiren Fairfax Bölge İtfaiyesi Arama Kurtarma Grubu ile bir araya geldi.

Deprem kurtarma ekibi üyelerine plaket ve baklava ikram eden vatandaşlar, arama kurtarma ekibine bizzat katılan itfaiye ekipleriyle hatıra fotoğrafı çektirdi.

Washington’daki Türkiye Büyükelçiliği hesabından yapılan paylaşımda, “Fairfax’ta (VA) bulunan ABD grubuna, Türkiye’deki arama kurtarma faaliyetlerine katıldıkları için teşekkür amacıyla Türk-Amerikan toplumu temsilcileri tarafından düzenlenen etkinliğe katılmaktan memnuniyet duyduk. Ülkemiz geçen ay meydana gelen deprem felaketinden sonra.” terimler yer aldı.

Kahramanmaraş’ta 6 Şubat’ta meydana gelen 7,7 ve 7,6 büyüklüğündeki depremlerin ardından ABD Uluslararası Kalkınma Ajansı’nın (USAID) çalışmaları kapsamında Virginia eyaletinin Fairfax İlçe İtfaiye Müdürlüğü’nden yaklaşık 90 kişilik bir grup görevli bölgeye geldi. 8 Şubat’ta Türkiye’ye ve Adıyaman’a geldi. Arama kurtarma çalışmalarına katıldı.

21 Şubat’ta ABD’ye dönen heyet, Türkiye’nin Washington Büyükelçisi Murat Mercan’ı hava alanında USAID Lideri Samantha Power ile karşıladı.

kurtalan-ajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu